Zapewne zauważyłeś, że po włożeniu oryginalnej płyty CD/DVD do napędu system MS Windows automatycznie uruchamia jej zawartość. Najczęściej naszym oczom pokazuje się menu przygotowane przez producenta programu zapisanego na krążku. Dzięki opisowi zamieszczonemu w niniejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób samodzielnie przygotować płytę, która automatycznie będzie uruchamiać wybrany przez Ciebie element.
Czym jest plik autorun.inf
Dokładna analiza zawartości płyty, która potrafi sama się uruchomić, pokazuje, że znajduje się na niej plik o nazwie autorun.inf. Plik ten jest zwyczajnym dokumentem tekstowym, a co za tym idzie, każdy może go przygotować we własnym zakresie. Wystarczy, że masz dowolny edytor tekstowy, np. Notatnik, i możesz brać się do pracy. Poniżej zamieściłem przykład prostego pliku ? na razie jeszcze bez opisu, na to przyjdzie pora za chwilę.
[autorun]
open=nazwa.exe
icon=ikona.ico
Plik tekstowy koniecznie musi mieć nazwę autorun.inf i koniecznie musi znajdować się w głównym katalogu płyty. W przeciwnym razie nie będzie działał poprawnie.
Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego komputer potrafi automatycznie wykonać zadania zapisane w pliku autorun.inf. Odpowiedź jest prosta. W systemie MS Windows, począwszy od wersji 95, zaimplementowano specjalny system, Autorun Extension, umożliwiający automatyczne uruchomienie danych umieszczonych na płycie.
Warto w tym miejscu napisać, że to rozszerzenie jest wyłączane przez wytrawnych ?wypalaczy? oraz przez niektóre programy do nagrywania płyt, np. CloneCD. To dlatego, że automatyczny start płyty stwarza spore problemy przy kopiowaniu.
Co może zawierać plik autorun.inf
Konstrukcja pliku autorun.inf jest stosunkowo prosta i myślę, że jeżeli poznasz opcje, które mogą się w nim znajdować, to bez problemu sporządzisz własne pliki.
Obowiązkową częścią każdego pliku jest nagłówek:
[autorun]
Jak widać, treść nagłówka jest ujęta w nawias prostokątny ? tak ma być.
Jeżeli chcesz, by nastąpił automatyczny start wybranej przez Ciebie aplikacji, pod nagłówkiem musisz zamieścić następującą linię:
open=nazwa_aplikacji.exe
Po znaku równości możesz umieścić nazwę pliku wraz z jego rozszerzeniem. Możesz również podać pełną ścieżkę dostępu, jeżeli plik znajduje się w jakimś podkatalogu. Jednak bardzo ważne jest, byś używał ścieżek w postaci względnej, a nie bezwzględnej. Przyjrzyjmy się następującemu przykładowi:
open=e:\katalog\nazwa_aplikacji.exe
Odwołałem się do pliku, który znajduje się na dysku E:\ w folderze o nazwie Katalog. W przypadku mojego komputera litera E: jest przypisana dla napędu DVD-ROM. Oczywiście taka konstrukcja poprawnie zadziała na moim komputerze oraz na tych maszynach, na których DVD-ROM ma taką samą literę. Niestety, użytkownicy komputerów, na których napęd jest przypisany do innej litery, przeżyją rozczarowanie, ponieważ nie nastąpi autostart. Ten rodzaj odnośnika ma postać bezwzględną.
Przyjrzyjmy się teraz innemu przykładowi:
open=\katalog\nazwa_aplikacji.exe
Tym razem również chcemy uruchomić plik o nazwie nazwa_aplikacji.exe, który znajduje się w folderze o nazwie Katalog. Jednak w całej ścieżce została pominięta litera dysku. W związku z tym system zakłada, że domyślnym napędem przeznaczonym do wykonania tej czynności jest to urządzenie, na którym znajduje się plik autorun.inf, i zaczyna szukać odpowiedniego katalogu oraz pliku względem autorun.inf. Ten rodzaj ścieżki ma postać względną. Pamiętaj, że zawsze musisz używać względnych ścieżek dostępu.
Wiesz już, jak uruchomić program znajdujący się na płycie, pora więc poznać następny wpis odpowiedzialny za przypisanie własnej ikony w miejsce domyślnego systemowego obrazka płyty. Do tego celu służy następujące polecenie:
icon=ikona.ico
Również w tym przypadku znaczenie ma rodzaj ścieżki ? pamiętaj: odwołanie zawsze ma mieć charakter względny. Własne pliki z ikonami możesz stworzyć za pomocą odpowiednich programów lub pobrać z internetu.
W przypadku niektórych programów możesz odwołać się bezpośrednio do nazwy programu, który chcesz wywołać, a nie wstawiać osobny plik zawierający ikonę.
icon=notepad.exe
Niestety, aby odpowiednia ikona została wyświetlona, musi być zapisana wewnątrz programu, a tak nie jest za każdym razem. Dlatego sprawdź, czy ten sposób zadziała dla Twojej aplikacji.
W przypadku gdy przypiszesz samą ikonę w pliku autorun.inf, po umieszczeniu takiego nośnika w napędzie zostanie automatycznie otwarte puste okno. Dlatego należy unikać takiego rozwiązania.
Możesz również uruchomić dokument, np. stronę internetową. Wpis, który musi znaleźć się wewnątrz pliku autorun.inf, ma postać:
open=start index.html
Zmienia się jedynie ostatnia część tej linii: index.html. W tym miejscu możesz wpisać nazwę dowolnego dokumentu, który ma zostać otwarty po umieszczeniu płyty w napędzie. Teoretycznie dokument zostanie otwarty za pomocą domyślnej aplikacji dla danego pliku. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że przykładowa strona WWW zostanie otwarta za pomocą MS Internet Explorer.
Przedstawione powyżej rozwiązanie nie zawsze działa. Przyczyną jest brak pliku start.exe w różnych wersjach systemów MS Windows. Dlatego dla pewności warto sięgnąć po inne rozwiązanie. Z mojej strony możesz pobrać mały programik o nazwie shellexe.exe, który zastąpi problematyczny plik start.exe i działa bez zarzutu. Udostępnione przeze mnie archiwum zawiera gotowy przykład wykorzystania. Dodatkowo poniżej zamieszczam sposób wywołania strony WWW za pomocą programu shellexe.exe.
[autorun]
open=ShellExe.exe index.html
Automatyczne uruchamianie aplikacji oraz podpinanie własnej ikony to nie wszystko, co można uzyskać za pomocą tego malutkiego pliku. Używając kolejnych wpisów, możesz kontrolować wygląd menu podręcznego. Przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi.
shell\install = &Uruchom Kalkulator
shell\install\command = Calc.exe
Pierwsza linia odpowiada za dodanie wpisu do menu kontekstowego. Po znaku równości znajduje się opis, który ma być widoczny w menu. Dodatkowo przed wybraną literą (u mnie jest to litera U) znajduje się znak &, który odpowiada za ustawienia klawisza skrótu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by znak ten znajdował się w innym miejscu. Teraz literą skrótu jest m.
shell\install = Urucho&m Kalkulator
Druga linia odpowiada za przypisanie do opisu programu, który ma zostać uruchomiony. W powyższym przykładzie będzie to systemowy kalkulator – Calc.exe.
Dodatkowo do dwóch powyższych linii możemy dodać trzecią, odpowiadającą za to, który wpis ma zostać pogrubiony. Po znaku równości musimy wpisać nazwę pozycji z menu, która ma zostać pogrubiona. Odpowiedni przykład znajduje się poniżej.
shell\install = &Uruchom Kalkulator
shell\install\command = Calc.exe
shell = pierwszy
Do pliku autorun.inf możemy dodać kilka dodatkowych linijek.
shell\readme = &Czytaj
shell\readme\command = notepad czytaj\czytaj.txt
shell\help = &Pomoc
shell\help\command = winhlp32 help\pomoc.hlp
Pierwsze dwie linie dodają do menu opcję o nazwie Czytaj, po której wybraniu w Notatniku zostanie otwarty dokument tekstowy o nazwie czytaj.txt.
Ostatnie dwa wpisy do menu kontekstowego dodają opcję Pomoc, dzięki której można otworzyć plik pomocy o nazwie pomoc.hlp.
Zbyszek
jak zawsze fachowo
jestem za
polecam
adrian
a jak zrobic zeby się wyświetlało menu we flashu? musze zrobic to menu i dac w autorun komende open=plik.swf?
Anonim
Adrianie musisz zapisać to menu jako exe i dopiero podłączyć do autorun.inf.
Anonim
Mógłby ktoś bardziej rozbudować ten artykuł.
Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można zrobić aby plik html uruchomić automatycznie.
Jakim programem to uczynić? Czy photoshop posiada taką funkcję?
Bartosz Danowski
Nie wiem czy zauważyłeś, że artykuł ma dwie strony (menu do zmiany stron jest pod tekstem artykułu po prawej stronie). Na drugiej stronie masz konkretne przykłady jak zrobić to o co pytasz. Znajdziesz tam gotowy przykład do pobrania na który składa się plik autorun.inf, program do odpalania strony HTML (i nie tylko) oraz plik prostej strony WWW.
Sprawdź i daj znać czy wszystko CI działa. Jak będziesz mieć problemy pisz a postaram Ci się pomóc.
ja
U mnie tez nie wyswietla mozliwosci przejscia do drugiej strony…
wrar
Bardzo ciekawe. Ja skorzystałem z tego przy okazji trzymania przenośnych programów na PenDrive.
artykuly
Uwielbiam czytac twoje artykuly.
Mariusz
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć co zrobić, żeby po umieszczeniu płyty cd/dvd w napędzie pojawiła się ikona płyty na desktopie/pulpicie.
Czy jest jakaś linia w pliku autorun.inf czy trzeba umieścić jeszcze coś na płycie.
Bartosz Danowski
Może wystarczy dodać skrót do napędu CD/DVD na pulpicie. Będzie on aktywny jak płyta trafi do napędu.
Daniel
Ładnie to opisane, ale ja mam inny problem, u mnie coś się stało i żadna płyta się nie uruchamia automatycznie chociaż wcześniej to było jak zawsze, chyba jakiś plik jest usunięt z win lub coś innego. Proszę o pomoc, tylko nie ponownie instalować WIN XP. Pozdrawiam i czekam na pomoc.
Bartosz Danowski
Może pomoże to narzędzie http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=2648
ja
Nie dziala link
Daniel
Dziękuję bardzo, niewiem jak Pan to zrobił ale pomogło. Stokrotne Dzięki, a ja tyle kombinowałem.
Bartosz Danowski
To nie ja to Microsoft ;)
Anonim
nie działa
zbyszek45
U mnie płyta startuje automatycznie, ale otwiera się tylko puste okno. Próbowałem narzędzia windowsowego ale nie pomogło.
Krzysztofk2008
mam taki sam problem jak zbyszek45 wykonałem wszystko co było w opisie i owszem płyta startuje ale wyskakuje puste okno przeglądarki.Prosze o pomoc gdyż jest mi to potrzebne do prezentacji
Kacper
Mnie płyta nie chce uruchamiać się automatycznie chociaż zrobiłem tak jak jest napisane.
Piotrek
Pobrałem tego shellexe.exe i zrobiłem jak w poradniku ale nadal nie działa (nie znalazłem w systemie pliku start.exe). Dlaczego nie działa?