Komputerowy montaż wideo. Ćwiczenia praktyczne. Wydanie II

Stwórz w domu studio montażowe

 • Podłącz sprzęt i zainstaluj oprogramowanie
 • Pobierz ujęcia z kamery
 • Wykorzystaj możliwości Ulead VideoStudio 10
 • Zapisz film na płycie DVD

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowej nie ominął sprzętu służącego do rejestracji materiału wideo. Na rynku pojawia się coraz więcej cyfrowych kamer, oferujących bardzo dobrą jakość obrazu za stosunkowo niewielką cenę. Możliwości komputerów w zakresie obróbki materiału wideo również są coraz większe — nawet domowy komputer można zaprzęgnąć do pracy w roli stacji montażowej. Do zastosowań domowych niepotrzebne jest drogie oprogramowanie i skomplikowany sprzęt, a satysfakcja, jaką przyniesie samodzielne zmontowanie filmu z wakacji, na pewno będzie ogromna.

Dzięki książce “Komputerowy montaż wideo. Ćwiczenia praktyczne. Wydanie II” zmontujesz swoje pierwsze filmy. Wykonując kolejne ćwiczenia, połączysz urządzenia wchodzące w skład domowej stacji montażowej i zainstalujesz niezbędne oprogramowanie. Nauczysz się przenosić do komputera materiał wideo z kamery cyfrowej i analogowej, łączyć ujęcia, wstawiać przejścia, efekty specjalne oraz plansze tytułowe. Dowiesz się również, w jaki sposób udźwiękowić swój film. Poznasz także sposoby zapisywania gotowego filmu na płytach DVD. Znajdziesz tu również szczegółowy opis możliwości programu Ulead VideoStudio 10, za pomocą którego możesz przeprowadzić wszystkie operacje montażowe przedstawione w książce.

 • Kompletowanie i instalacja sprzętu i oprogramowania
 • Pobieranie materiału wideo z kamery
 • Dodawanie ujęć do projektu
 • Tworzenie wstępnego montażu
 • Dodawanie podkładu dźwiękowego
 • Nakładanie napisów na film
 • Zapis filmu do formatu DivX
 • Przygotowanie płyty DVD z filmem

Przekonaj się, jak przyjemnie jest oglądać samodzielnie zmontowany film.

Komentarze

 1. Sz P.Bartoszu
  Napisal P. ksiazke na temat nagrywania plyt dvd.cd. itp,za pomoca programu Nero.W pewnym jej miejscu jest wzmianka ze edycja filmow nie lezy w zakresie tej ksiazki-,jadnak napisal Pan ksiazke o edytowaniu filmow ale uzyl Pan do opisu programu video studio.Czy nie pomyslal Pan aby uzyc do tego celu pakietu Nero? Bylby to jakis w pewnym sensie komplet na temat tego pakietu.Czy sadzi Pan ze poprostu video studio 10 jest leprzym programem do tego celu? Pozdrawiam -Waclaw

 2. Szczerze mówiąc to ćwiczenia o montażu wideo były od samego początku pisane z inną myślą niż książka o Nero. Pomyślałem sobie, że przyda się jakaś odmiana i zamiast znowu pisać o Nero sięgnąłem po Video Studio.

  Przy pracy nad kolejną wersją książki o Nero dokładniej opiszę montaż za pomocą Nero Vision.

 3. waclaw
  Dziekuje za odpowiedz i z niecierpliwoscia czekam na wspomniane opracowanie.

 4. Panie Bartoszu
  Przeczytałem z zainteresowaniem powyższą książeczkę tym bardziej iż w literaturze tego typu nie znalazłem dotąd opracowania na temat montażu wideo przy pomocy programu Ulead Video Studio 10. Od ponad pół roku pracuję tym programem w wersji 10 plus i stwierdziłem że dla amatora jest on bardo dobrym programem ( szkoda tylko że w wersji angielsko języcznej) . Po przeczytaniu stwierdzić mogę iż dla początkujących jest zwięźle i przejrzyście napisany ale program posiada większe możliwości od tych które Pan przedstawił ( nie jest wspomniane o kluczowaniu , możliwości tworzenia audio 5.1 czy nagrywaniu filmików i wysyłaniu internetem). Czy zamierza Pan napisać taką pozycję o rozszerzonym zakresie montażu wideo przy pomocy Ulead Video Studio 10 – byłbym bardzo zainteresowany.Pozdrawiam Tadeusz.
  Ps. Na stronie 99 w rozdziale 7 zakradł się błąd.W opisie do podrozdziału “Dopasowywanie podkładu dźwiękowego i komentarzy” mowa jest o ćwicz. 7.5, natomiast dalej ćwiczenie otrzymało nr 7.6 .
  I jeszcze jedno pytanie . Napotkałem na problem polskich czcionek przy opisie w momencie tworzenia menu. Po prostu pisząc polskie ogonki program ich nie widzi. Radzę sobie poprzez wklejanie całych zwrotów ze schowka wpisując je przedtem w edytorze tekstowym, ale jest to metoda czasochłonna. Czy nie zna Pan innej możliwości? Jeśli tak to prosiłbym o podanie. Jeszcze raz pozdrawiam : Tadeusz.

 5. W tej chwili nie mam w planach kolejnej książki na temat Video Studio 10.

  Przy okazji dziękuję za informację o błędzie w numeracji ćwiczeń. Co do pytania o polskie znaki sprawdzę i dam znać. Przyznam się, że napisów nie używam i stąd brak odpowiedzi w tej chwili.

 6. poszukóję publikacji o programie Pinacle Studio Plus version 10 w wersji polskojęzycznej.Posiadam Panską ksiązke o programie nero 7,jest to podręcznik o tym programie w pełnym tego słowa znaczeniu.

 7. Panie Andrzeju niestety nie znam polskiej publikacji na temat programów firmy Pinnacle. Jednak z tego co wiem program o który Pan pyta jest dostępny w polskiej wersji językowej więc może dołączona instrukcja będzie pomocna.

 8. Właśnie nabyłem Pańską książkę i pobieżnie ją przeczytałem. Zauważyłem, że w rozdziale “Podkład dźwiekowy i komentarze lektora” brakuje opisu regulacji głośności poszczególnych ścieżek dźwiękowych względem siebie, a także ich wyciszania w pewnych przedziałach czasu. A jest to b. istotne dla montazysty. Np. kiedy odtwarzany jest komentarz lektora powinna być przyciszona muzyka z podkładu dźwiękowego lub dźwięk oryginalny. Prosiłbym o wskazówki na ten temat. Opisuje Pan za to mniej istotne czynnosci np. zmianę szybkości odtwarzania dźwięku.
  Dużo miejsca poświęcił Pan instalacji i konfiguracji sprzętu, a trochę za mało samej obróbce video, a według mnie to jest najistotniejsze w Pańskiej książce, bo tytuł brzmi: “Komputerowy montaż video”.
  Pozdrawiam

 9. Przeczytałem Pańską książkę “Komputerowy montaż wideo” wydanie 2, niestety niezbyt dokładnie, ponieważ mam 30 dniowy Trial programu. Program bardzo mi się podoba i zamierzam kupić jego wersję pudełkową. Czy nr licencji wpisany do wersji Trial uruchomi program ?
  Program tworzy w folderze Moje Dokumenty swój własny folder :Ulead do czego służą utworzone w nim pliki ?
  Pozdrawiam

 10. Mieczysław Rudnicki Sosowiec

  Panie Bartoszu – witam ponownie!
  Przedewszystkim dzięki za szybką odpowiedź na zgłoszony przezemnie problem z nagrywaniem filmu w Ulead Video Studio 10. Odpowiadam na Pana pytanie doprecyzujące.
  Otóż UVS10 wgrałem do swojego kompa z płytki PC Format (wersja 30 dniowa) załączonej do książeczki (wydanie PCFormat) o nagrywaniu filmów. Na początku moich prób wgrywania z okienka biblioteczki – film odtwarzał się w sposób ciągły. Problem z zatrzymywaniem zaczął się kiedy (pewnie niezależnie – jako że robiłem to po raz pierwszy w swoim krótkim komputerowym życiorysie) próbowałem “wyciąć” pewne fragmenty filmiku. Wtedy coś się “pokićkało” i film zatrzymuje się w niespodziewanym miesjcu – zawsze tym samym. Nawet nie w tym kiedy miało się rozpoczynać wycięcie fragmentu filmu. I teraz nijak nie mogę przejść do stanu pierwotnego. Nawet próba ponownej instalacji programu UVS10 nic nie daje. Powraca ten sam problem z zatrzymywaniem przeglądanego filmu.
  Samo nagranie odtwarzane bezpośrednio przez program Nero Show Time lub Power DVD idzie płynnie bez przerw. Ponieważ w Pańskiej książeczce o komputerowym montażu filmu nie napotkałem wzmianki o tym jak przywrócić stan początkowy (po popełnieniu niechybnie przeznie jakiegoś błędu) stąd sierowałem się do Pana z pytaniem. A o tym że chętnie pomaga Pan takim jak ja dowiedziałem sie od znajomych, którym już Pan parę razy pomógł.
  Jeśli moje obecne dopowiedzi przybliżą Pana do odkrycia przyczyny tego przestoju filmu i mojego bez wątpienia błędu -to byłbym dalej wdzięczny za odpowiedź. A jeśli nie, to co by Pan radził aby można by było inaczej podejść do UVS10 by jednak “zmusić”go do współpracy.
  Pozostaję z poważaniem przepraszjąc za niece przydługie wywody – Mieczysław.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry