Prawidłowa konfiguracja napędów IDE

Niemal codziennie na forum.cdrinfo.pl pojawiają się pytania na temat tego w jaki sposób poprawnie podłączyć nagrywarkę IDE do komputera. Ze względu na sporą ilość możliwych konfiguracji poniżej zamieszczam kilka propozycji. Mam nadzieję, że wielu użytkownikom zaprezentowane porady pomogą pozbyć się problemów związanych z nieprawidłowo podpiętymi urządzeniami IDE – zarówno dysków jak i napędów optycznych.

Kontroler interfejsu IDE dostępny w każdym komputerze składa się z dwóch kanałów, do których możemy podłączy po dwa urządzenia. Każde z urządzeń musi mieć swoje określone miejsce. Do tego celu służą specjalne zworki znajdujące się z tyłu urządzenia.

Na jednym kanale mogą pracować dwa urządzenia. Jednak by to było możliwe, każde z nich musisz odpowiednio skonfigurować. Zasada konfiguracji trybu pracy urządzeń IDE jest taka sama zarówno dla dysków twardych, jak i napędów optycznych. Jedno urządzenie należy ustawić w trybie pracy MASTER, a drugie w trybie SLAVE. Na jednym kanale nie mogą pracować dwa urządzenie ustawione w tym samym trybie ? np. SLAVE. Dokładny opis sposobu ustawienia zworek na tylnym panelu nagrywarki znajdziesz w dokumentacji nagrywarki lub na jej obudowie.

W dalszych przykładach będę bazować na konfiguracji czterech urządzeń IDE ? dwa dyski twarde oraz nagrywarka i napęd CD/DVD-ROM. Dzięki temu będzie możliwe przedstawienie zdecydowanej większości przypadków, z którymi możesz mieć do czynienia. Jeżeli w Twoim komputerze posiadasz np. tylko jeden dysk, to wystarczy, że zostawisz puste miejsce.

Wariant optymalny, chociaż nie zawsze realny. Dysk twardy, na którym jest zainstalowany system, musi być zawsze podpięty do pierwszego kontrolera jako pierwszy ? MASTER. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Natomiast wszystkie pozostałe urządzenia w miarę możliwości podłączamy na oddzielnych kablach do oddzielnych kontrolerów. Każde z urządzeń ustawiamy jako MASTER. Oczywiście, nie każdy może skorzystać z tej możliwości, gdyż przy konfiguracji, w której mamy dwa dyski twarde, nagrywarkę oraz CD/DVD-ROM musimy dysponować aż czterema kanałami ? innymi słowy, musisz mieć dwa kontrolery. W praktyce będzie to wyglądało mniej więcej tak:

 • Pierwszy kontroler
  • Kanał Primary – dysk twardy w trybie Master
  • Kanał Secondary – drugi dysk twardy w trybie Master
 • Drugi kontroler
  • Kanał Primary – nagrywarka płyt CD/DVD w trybie Master
  • Kanał Secondary – czytnik płyt CD/DVD w trybie Master

Zaletą tego rozwiązania jest maksymalna wydajność całego zestawu i wszystkich urządzeń IDE, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której wolniejszy napęd ogranicza inne urządzenia podłączone do tego samego kanału.

Wariant rozsądny ? chociaż nie najlepszy. W przypadku, gdy dysponujemy jedynie starszą płytą główną z jednym kontrolerem i dwoma kanałami, cztery urządzenia musimy podłączyć w następujący sposób.

 • Pierwszy kanał kontrolera
  • Master – dysk twardy
  • Slave – czytnik płyt CD/DVD
 • Drugi kanał kontrolera
  • Master – nagrywarka płyt CD/DVD
  • Slave – drugi dysk twardy

Rozwiązanie to jest zoptymalizowane dla wydajnego i bezproblemowego zapisu płyty CD/DVD oraz stabilnej pracy całego zestawu, jednak posiada pewne wady. Otóż chodzi o to, że na każdym kanale szybkość urządzeń zrówna się z najwolniejszym na kanale. W przypadku pierwszego kanału załóżmy, że dysk pracuje jako UDMA 100, a napęd CD jako UDMA 33 ? w takiej konfiguracji szybkość dysku zostanie ograniczona do UDMA 33, co będzie skutkowało spadkiem wydajności.

Jeżeli spadek wydajności jest w Twoim przypadku zauważalny, pozostaje dokupienie dodatkowego kontrolera IDE na karcie PCI (np. Promise lub HPT) i podłączenie do niego urządzeń zgodnie z opisanym wcześniej układem ? każde urządzenie na innym kanale.

Warto wspomnieć o tym, że niektóre urządzenia nie chcą ze sobą współpracować, a co za tym idzie ? moja propozycja może okazać się nieprzydatna, dlatego musisz sam popróbować. Pamiętaj przy tym, że jeżeli podłączysz dwa urządzenia o różnej prędkości pracy do jednego kanału, to szybsze urządzenie dopasuje się do tego wolniejszego ? będzie mniej wydajne.

W miarę możliwości nie podłączaj starych dysków na stałe do komputera, w którym znajdują się inne, wydajniejsze dyski lub napędy IDE. Jeżeli musisz to zrobić, to staraj się tak dobrać konfigurację, by stary dysk był podłączony jako samodzielne urządzenie, a przynajmniej nie znajdował się na jednym kablu z systemowym dyskiem twardym. Dzięki temu nie będziesz spowalniać pracy systemu. Zalecam jednak, by takie dyski podpinać jedynie okazjonalnie na czas zgrywania danych.

Unikaj również podpinania napędu CD/DVD-ROM oraz nagrywarki na jednym kanale, gdyż może to być przyczyną problemów przy tworzeniu kopii płyt 1:1. Chodzi o to, że magistrala IDE posiada pewne ograniczenia, w myśl których transfer danych nie może odbywać się równocześnie. Dlatego wymaga się, by napędy, które mają pracować w tym samym czasie (nagrywarka i CD/DVD-ROM), były podłączone do różnych kanałów, dzięki czemu omijasz ograniczenia.

Na koniec jeszcze jedna uwaga związana z podłączaniem napędów IDE. Otóż nigdy nie używaj opcji Cable Select, gdyż przysporzy Ci to jedynie wielu problemów, a zapanowanie nad układem urządzeń wbrew pozorom będzie bardzo trudne.

Osoby posiadające napędy optyczne i twarde dysku współpracujące z kontrolerem SATA nie muszą się martwić od właściwe podłączenie wszystkich urządzeń. Nowy rodzaj kontrolera nie wymaga ustawienia kolejności napędów i wszystkie urządzenia działają niezależnie od siebie.

Komentarze

 1. Wszystko jestr dobrze opisane, tylo zastanawiające jest to, dlaczego komputer mi tak wyje zaraz po odpaleniu nagrywarki. To się tyczy płyt zarówno dvd jak i cd> Oczywiście cd znacznie gorzej. Jak temu zapobiec.
  Już ustawiam optymalnie w napędzie, lub w oprogramowaniu,a le to niewiele daje.
  Niestety z biosem niewiele mam do czynienia, dlatego tam wolę nie wchodzić, może kilka porad na temat tego niepotrzebnego wycia komputer. To prawdopodobnie jest wycie od zasilacza,a dopiero był wymieniany. Kilka razy nagrywarkę odpaliłem i mam wycie że ciężko usiedzieć przed nim
  Ponoć to jest sprawa szybkości nagrywarki, ale obecnie na naszym rynku już nie ma innych wolniejszych nagrywarek, niż ta którą mam obecnie. Wszystkie są już po 48x, najszybsze

 2. Dzisiaj praktycznie nie ma nagrywarek które nie wyją. Dźwięki o których mowa to wynik pracy silnika nagrywarki oraz krążków CD/DVD które nie są idealnie wyważone.

  Nic się z tym zrobić nie da i problem pojawia się tylko jak używamy napędu CD/DVD. Jeżeli napęd nie pracuje to jest cicho. Podczas startu komputera napęd może być przez chwilę słyszalny ale tylko przez chwilę.

 3. Drogi Bartku mam problem z nagraniem gry na Konsole PS one, poprzez nagrywarkę CD, bo na DVD wypala normalnie. Chodzi mi dokładnie o program Alcohol 120% którego używam, zaraz po zapełnieniu bufora pamięci w Alcohol 120% otrzymuje komunikat ”Błąd w procedurze zapisu”-sprawdź plik z logiem i wyślij informacje do pomocy technicznej”. Nie wiem co robić, od wczoraj zużyłem 10 płyt…pomocy!!! Dziękuje i pozdrawiam.

 4. Sławku zerknij na stronę CDRinfo.pl. Tam na forum powinno być znacznie więcej odpowiedzi i porad w temacie który Cię interesuje.

 5. Mam pewien problem z napędem.Otóż mam obecnie dwa na ID i po podłączeniu trzeciego do gniazd SATA razem z HDD i po włożeniu płyty CD czy DVD raz widzi raz nie widzi płyty.Jest to napęd Optiarc AD-7241S zmieniłem software napędu i efekt ten sam.Zastanawiam się czy nie będzie to wina biosu płyty a płyta to GA-M56S.Porty SATA dobre bo podłączam do nich np.HDD przez e-SATA i wszystko działa,więc gdzie szukać przyczyny (napęd nowy)

 6. Panie Józefie,

  Problem o którym Pan wspomina jest znany. Niestety nie ma jednoznacznego rozwiązania. Zdarza się również, że po prostu tak musi być i nic nie możemy zrobić. Poniżej wypisałem co może Pan spróbować zrobić.

  1) aktualizacja firmware napędu optycznego,
  2) aktualizacja BIOS płyty głównej,
  3) aktualizacja sterowników pod Windows (zakładam, że sterowniki kontrolerów Pan instalował),
  4) aktualizacja samego Windows,

  To na początek – na pewno nie zaszkodzi, może pomóc.

  Poza tym proszę w instrukcji sprawdzić, które gniazdo SATA ma najwyższy priorytet i do niego podłączyć napęd optyczny. Następnie proszę w BIOS poszukać opcji odpowiedzialnych za ustawienia SATA i zmienić ustawienie z AHCI na IDE (jeżeli tak było domyślnie proszę zmienić wtedy z IDE na AHCI). Jeżeli podłączył Pan napę do kontrolera RAID to proszę sprawdzić jakie ma on ustawienia (np. jeżeli jest AHCI + RAID to proszę zmienić na sam RAID).

  Niestety nic innego poza eksperymentami zrobić się nie da :|

 7. Bardzo dziękuję za odpowiedź.Wszystko co Pan napisał w pkt. ad 1-4 zrobione!ale z tym;”które gniazdo SATA ma najwyższy priorytet” to mnie Pan zaskoczył! w instrukcji płyty są oznaczenia SATA II 0 ,1,2,3 i nic tam nie widzę,który może mieć wyższy priorytet!HDD mam podłączony do 0, 2-3 podłączony śledź na e-SATA.Ale jak nie idzie to trudno,może jeszcze trochę a zmienię komputer.Jak sobie przypominam chyba pod Windowsem XP mi to działało.Tak po woli zaczynam myśleć czy aby ta płyta nie jest za stara bo pewnych sterowników pod Windows 7 nie ma na stronie,korzystam ze sterowników Visty!może w tym cały problem?

 8. Bez wątpienia sterowniki są kluczowe. Proponuję poszukać nowszych sterowników na stronie producenta danego podzespołu. Może pomóc też pełen Windows Update – wraz ze sterownikami.

 9. Niestety sterowników brak! wydali jedynie pod Windows 7 do karty muzycznej!a tak to starocie pod inny system czyli 2000,vista,XP a pod 7 brak.
  Dziękuję za pomoc.

 10. Witam panie Bartku.Ja mam taki problem:Zmieniłem pc na drugi z płytą ddr2,wcześniej miałem ddr.I tu problem w starym komp mój napęd był dobry wiec przełożyłem do tego “nowego”bo był troche uszkodzony.I tu problem,bo ten uszkodzony chodził szybko a ten mój ze starego komp chodzi jak żółw.Chciałem z botowania zainstalować windows 7 to normalnie czekałem dłuuuugo żeby coś sie zaczęło dziać wogóle.O co tu chodzi???

 11. klaudiusz

  zapomniałem imienia wpisać.Proszę o pomoc czemu tak sie dzieje z tymi napędami.

 12. Może posiada Pan stary i wolny napęd? A może napęd jest po prostu zabrudzony albo płyta mocno porysowana? Przyczyn tego problemu jest naprawdę sporo. Warto też sprawdzić ustawienia kontrolera, sposób podłączenia napędu.

 13. Jak uruchomić Windows 8 z włączonym AHCI? Zmiany w rejestrze i wgranie sterowników nie pomaga. System nie możę się uruchomić. Co ciekawe wgrałęm system na dysku IDE i uruchomiłem AHCI i tryb ten działa. Mało tego podpiąłem obecny dysk do Saty i jeszcze raz restart i posłusznie ruszył ale oczywiście z system jest podpięty pod IDE. A więc płyta nie jest problemem i dysk też ale Windows który został wgrany w trybie IDE na Sacie. Moja płyta to Gigabate M85M-US2H a dysk mam na Sacie to ST1000VM002 (9ZL162).

 14. Ja ciągle mam problem z nagrywaniem. Najgorsze, że to wszystko to dla mnie czarna magia. Mam Vistę. Sterowniki nie współpracują mi z systemem. Już sama nie wiem co mam sprawdzić, aby wszystko poprawić.

 15. Anka a jakie dokładnie masz problemy? Wyślij do mnie maila przez formularz na stronie a postaram się pomóc.

 16. Trochę dziwi mnie propozycja rozsądna, bo wystarczy mieć świadomość i nie robić nigdy kopii 1:1 w locie. Ja mam na 1 kanale dwa hdd – 1 z systemem i drugi a na 2 DVDRW i DVD i to moi zdaniem lepsze, bez sensu jest zwolnienie dysku udma 133 z nagrywarką udma 66, nieprawdaż?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry