12 zasad Windows

Przed chwilą na stronie Portalu społeczności Windows przeczytałem o tym, że Microsoft przygotował wykaz zasad, których zamierza się trzymać podczas tworzenia swojego systemu operacyjnego. Niby nie ma nic w tym dziwnego, bo przecież KE co rusz wszczyna nowe postępowania i nakłada gigantyczne kary. Jednak moją uwagę przykuł jeden z punktów. Zanim jednak przejdę do konkretów pozwoliłem sobie zacytować wspomnianą listę.

  1. Wybór dla producentów sprzętu i klientów
    • Instalacja dowolnego oprogramowania – Użytkownicy będą mogli zainstalować dowolne oprogramowanie przeznaczone na platformę Windows.
    • Łatwość dostępu – Producenci sprzętu będą mogli swobodnie umieszczać skróty do oprogramowania firm trzecich w sprzedawanych przez siebie systemach OEM.
    • Programy domyślne – Microsoft zaprojektuje metodę dowolnego ustawiania oprogramowania firm trzecich jako domyślnej przeglądarki, odtwarzacza, edytora tekstów itp.
    • Promocja oprogramowania firm trzecich – Microsoft pozwoli producentom oprogramowania na takie promowanie alternatywnego oprogramowania, że będą oni mieli prawo usunąć z systemu Windows środki dostępu do oprogramowania Microsoft.
    • Gwarancja biznesowa – Microsoft nie będzie zgłaszał pretensji, jeśli producenci oprogramowania będą promowali inne oprogramowanie niż zawarte w systemie.
  2. Możliwości dla deweloperów
    • APIs – Microsoft otworzy deweloperom dostęp do wielu usług systemowych poprzez udostępnienie stosownie udokumentowanych APIs. Microsoft zagwarantuje również, że cokolwiek w systemie Windows potrafi zrobić jego produkt, będzie w stanie zrobić to także oprogramowanie konkurencyjne.
    • Internet – Microsoft będzie wspierał innowację w zakresie Internetu poprzez niezależne od Windows tworzenie oprogramowania z rodziny Windows Live.
    • Otwartość Internetu – Microsoft gwarantuje, że nie będzie blokował dostępu ani pobierał opłat za wejście na żadną zgodną z prawem witrynę nienależącą do Microsoft.
    • Brak wyłączności – Microsoft nie będzie zawierał umów z firmami trzecimi, które wiążą się z obowiązkiem promocji oprogramowania Microsoft.
  3. Interoperacyjność użytkowników
    • Protokoły komunikacyjne – Microsoft udostępni na rozsądnych, komercyjnych zasadach wszystkie protokoły komunikacyjne wykorzystane w systemie Windows.
    • Dostępność patentów Microsoft – Microsoft będzie licencjonował patenty na rozwiązania zawarte w systemie operacyjnym (inne niż te wpływające na wizerunek tych systemów) na równych i rozsądnych zasadach, dopóki licencjobiorcy będą przestrzegać praw własności intelektualnej Microsoft.
    • Standardy – Microsoft będzie promował szeroką gamę standardów dostępnych na rynku, a także będzie włączał się do prac nad różnymi standardami.

Teraz pora na czepianie. Dokładnie chodzi mi o następujący zapis:

Otwartość Internetu – Microsoft gwarantuje, że nie będzie blokował dostępu ani pobierał opłat za wejście na żadną zgodną z prawem witrynę nienależącą do Microsoft.

Prawdę mówiąc nie wiem jak to należy rozumieć, ale nasuwają mi się różne pytania. Czy do tej pory dostęp do stron był blokowany? Czy płacąc haracz można zagwarantować sobie wyświetlanie strony na komputerach z MS Windows? Co należy rozumieć pod pojęciem strony zgodnej z prawem? Kto decyduje czy strona jest zgodna z prawem? Co z różnicami w prawie (ostatnio było głośno o tym, że ideologie faszystowskie nie są zabronione w USA i legalnie można tam trzymać strony typu “Krew i honor”)?

Pewnie się czepiam szczegółów ale nie rozumiem tego zapisu… Przecież ja sam decyduję o tym co będę oglądać. Nikt ani nic nie będzie mi z góry narzucać co mogę a czego nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry