Abonament na oprogramowanie

Kilka dni temu miały miejsce ważne – dla świata komputerów – wydarzenia. Najpierw szef Virgin Games zapowiedział, że jego firma planuje udostępnić serwis umożliwiający wypożyczanie gier przez internet. Później pojawiła się testowa wersja pakietu MS Office 2007, które nie wymaga instalacji. Wystarczy konto w usłudze MS Live, Internet Explorer i dostęp do internetu aby wygodnie korzystać z nowej wersji pakietu.

Chcę zwrócić uwagę na to, że sposób udostępnienia pakietu biurowego może świadczyć o bliskim początku abonamentu na korzystanie z aplikacji. Mówi się o tym od dawna ale nie tylko mówi. Ostatnie działania firmy Google, które udostępniła już testową wersję arkusza kalkulacyjnego działającego w przeglądarce i kupiła edytor tekstowy o podobnych właściwościach może świadczyć o bliskim bumie tego typu rozwiązań.

O ile w przypadku pakietu tworzonego przez Google możemy przyjąć, że będzie on bezpłatny (zapłacimy oglądając reklamy podczas pracy) to rozwiązanie ze stajni MS z całą pewnością będzie miało charakter komercyjny. Właściwie to fakt ten mnie nie dziwi a propozycja Microsftu jest o wiele ciekawsza. Poza tym MS nauczył nas tego, że na wszystkim należy zarobić.

Abonament na oprogramowanie może być bardzo ciekawym rozwiązaniem i nieść za sobą wiele możliwości. Poniżej kilka najważniejszych plusów;

  • mobilność – oprogramowanie nie będzie przypisane do komputera,
  • brak problemów z aktualizacją – zmiana abonamentu i już mamy nowszą wersję,
  • brak problemów z niezgodnością wersji – w wygodny sposób można zmienić wersję używanego programu i odczytać dokument,
  • likwidacja piractwa – użytkownik nie dostaje do ręki kodu programów a więc odpada możliwość crackowania, podmiany numerów seryjnych i innych magicznych sztuczek,
  • bezpieczeństwo – zawsze będziemy mieć dostęp do aktualnej i załatanej wersji oprogramowania.
  • cena- w zależności od polityki firmy może być taniej niż obecnie. Możliwość wykupu np. dostępu do jednej aplikacji na godzinę czy tydzień pozwoli wykonać zadanie.

Niestety są i minusy. W naszym kraju zasadniczym problemem jest dostęp do internetu. Sytuację każdy zna i wie, że globalna pajęczyna to u nas kosztowna zabawka. Miejmy jednak nadzieję, że to się zmieni.

PS
Osoby zainteresowane przetestowaniem nowej wersji pakietu biurowego odsyłam na stronę Microsoft Office System Beta 2 Test Drive.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry