Andrzej Pyrchla – wspomnienia

Jest mniej więcej połowa lat dziewięćdziesiątych… Mój komputer praktycznie co miesiąc ma inne flaki. Modernizacji jest tyle, że jestem stałym gościem na katowickich giełdach komputerowych. Na hobby idzie praktycznie każde kieszonkowe a potem wypłata.

Ogrom zmian na rynku i pod maską mojego komputera powoduje, że stosunkowo szybko poznaję ludzi z branży. To prawdziwy bum i firm na rynku jest sporo. Jest tego tyle, że trudno spamiętać. Jednak trudno o specjalistów znających temat. Mam to szczęście, że trafiam na firmę SPAT, którą tworzy Andrzej Pyrchla i jego przyjaciel Janusz. Od chwil, gdy odkrywam SPAT-a jestem z nimi związany przez lata. Można powiedzieć, że ze stałego klienta stałem się znajomym.

Z uwagi na techniczne zainteresowania szybko łapię kontakt z Andrzejem. I ten wpis jest właśnie o nim. Andrzej zajmuje się sprawami technicznymi i serwisem. To dzięki niemu wiele uczę się na temat komputerów, tego jak działają, co siedzi w środku. To właśnie Andrzej pomaga mi radzić sobie z różnymi skomplikowanymi problemami komputerowymi a na zapleczu SPAT-a spędzam całe popołudnia.

Nasza znajomość trwa lata… Firma Andrzeja szybko podbija rynek i ma doskonałe opinie. Nie będę pisał tutaj o tym jak zmieniał się rynek, bo wpis jest o Andrzeju z którym dane mi było napisać kilka genialnych książek. Wspólnie wymyśliliśmy, że lata praktycznych doświadczeń Andrzeja trzeba spisać i udostępnić światu. Tak powstaje:

 • 2003 – ABC sam składam komputer
 • 2005 – ABC sam składam komputer. Wydanie II
 • 2007 – ABC sam składam komputer. Wydanie III
 • 2010 – ABC Sam składam komputer. Wydanie IV
 • 2004 – BIOS. Przewodnik
 • 2005 – BIOS. Przewodnik. Wydanie II
 • 2007 – BIOS. Przewodnik. Wydanie III
 • 2010 – BIOS. Przewodnik. Wydanie IV

Siedem lat “pisaniny” z Andrzejem to kawał historii rozwoju komputerów. Kilkadziesiąt tysięcy sprzedanych książek i tysiące zadowolonych Czytelników, którzy w książkach Andrzeja znaleźli praktyczną wiedzą. Andrzej z sukcesami publikował również sam. Po drodze SPAT zmienia nazwę na Pyrcha.pl.

Miałem nadzieję, że z Andrzejem jeszcze coś wspólnie napiszemy… Niestety tak się nie stanie. Andrzeja Pyrchli już z nami nie ma! Odszedł nagle i przedwcześnie. Została pustka i strona http://www.bryce.pl/ na której Andrzej dzielił się ze światem swoja drugą pasją – grafiką komputerową i modelowaniem w Bryce.

Komentarze

 1. Andrzej Bogdan

  Z wielkim zaskoczeniem i smutkiem dopiero teraz wyczytałem o śmierci mojego ulubionego autora książek o biosie.
  Mam większość wydań i z nich uczyłem się konfiguracji biosu i składania komputera a jestem typowym amatorem .
  Naprawdę smutna wiadomość .
  Andrzej B (21.01.2018r)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry