Firefox i ciekawe dodatki dla webmastera

Nowa wersja strony działa już od dobrych kilku godzin. Pojawiły się już pierwsze rejestracje nowych użytkowników i teraz czekam tylko na komentarze ;). Po kilku pracowitych tygodniach nareszcie mam chwilę wolnego. Dlatego postanowiłem nacieszyć się nowymi możliwościami jakie dają blogi.

Na początek małe uzupełnienie do wypowiedzi Pawła Wimmera na temat wtyczki do Firefoksa o nazwie WebDeveloper. Nie będę tutaj oryginalny, zgodzę się z Pawłem i tym co napisał. Pragnę jednak dodać od siebie informację o kolejnych ciekawych wtyczkach, które mogą okazać się przydatne w warsztacie webmastera.

  • View Source Chart – wtyczka służy do przeglądania źródła strony. Niby nic odkrywczego, ale sposób prezentacji kodu zasługuję na uznanie. Otóż wszystkie znaczniki prezentowane są z zachowaniem struktury ich zagnieżdżenia w kodzie strony. Dodatkowo kod jest podzielony na czytelne kolorowe bloki co pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych problemów lub poznanie budowy danej witryny. Na stronie domowej wtyczki można zobaczyć schemat prezentujący opisane przeze mnie formatowanie kodu.
  • Fasterfox – wtyczka poprawia wydajność pracy Firefoksa. Na uwagę zasługuję funkcja pokazująca czas wczytywania się strony umieszczona na pasku stanu. W przeciwieństwie do innych rozwiązań tutaj nie musimy nic klikać aby przeprowadzić test.
  • IE Tab – Ułatwia wygodne sprawdzanie poprawności wyświetlania strony w przeglądarce firmy Microsoft. Po kliknięciu nowego przycisku automatycznie otwiera się IE z aktualnie testowaną stroną.
  • Stylish – wtyczka służy do modyfikacji wyglądu odwiedzanych stron. Dokładniej mówiąc Stylish pozwala na przygotowanie lokalnego arkusza stylów, który następnie jest zmyślnie podpinany przez Firefoksa do oglądanej strony. W efekcie widzimy zmodyfikowaną wersję. Co prawda wtyczka nie ułatwia tworzenia nowych stron, ale daje możliwość modyfikacji w czasie rzeczywistym istniejących witryn. Poniżej prezentuje przykładowe arkusze stylów, które po dodaniu do Stylisha pozwalają na wyróżnienie linków z atrybutem rel=”nofollow” oraz usunięcie komentarzy z Onetu.

Oznaczanie linków:

/*----------------------------------------*/
/* REL=NOFOLLOW CSS */
/* nf * supergrafik.pl */
/* by: zerocool */
/*----------------------------------------*/
a[rel~=nofollow]:after {
content: "!";
background-color: red!important;
color: #FFFFFF!important;
font-weight: bold !important;
text-decoration: blink!important;
font-size: 12px;
margin-left: 5px;
font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;
padding: 1px 5px;
}

Usuwanie komentarzy:

@namespace url(https://www.w3.org/1999/xhtml);
@-moz-document domain("onet.pl") {
.forumtext {
display: none !important;
}
a[href^="/forum.htm"], a[href^="forum.htm"] {
display: none !important;
}
*[background="_d/lay/waszym_info.gif"] {
display: none !important;
}
}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry