Instalacja Windows 7 na komputerze bez napędu DVD-ROM

Kilka tygodni temu oficjalną premierę miał system MS Windows 7. Nie będę tutaj pisał o tym, że system został bardzo dobrze przyjęty ani o tym, że po instalacji ?siódemki? mój komputer zyskał wigoru. Dzisiaj pragnę pokazać w jaki sposób zainstalować nową wersję okienek na komputerze pozbawionym napędu optycznego. Zadanie to nie jest skomplikowane i ogranicza się do odpowiedniego przygotowania pamięci PenDrive tak, by:

 • dało się z niej uruchomić komputer,
 • dało się z niej zainstalować system Windows 7.

W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiłem dwie proste porady pozwalające na stworzenie startowego PenDrive z instalatorem systemu Windows 7 w oparciu o oryginalną płytę DVD lub obraz ISO pobrany z sieci.

Niezależnie od tego z jakiej metody będziemy korzystać, potrzebny nam będzie PenDrive o pojemności przynajmniej 4 GB. Dodatkowo potrzebować będziemy oryginalnej płyty DVD z instalacyjną wersją systemu Windows 7 lub jej obrazu ISO.

Zmieniamy plik obrazu ISO w startowy PenDrive

W pierwszej kolejności pobierz z internetu program o nazwie Windows 7 USB/DVD tool (lokalizacja 1 lub lokalizacja 2). Program wymaga instalacji, ale nie jest ona skomplikowana i uważam, że czynność ta nie wymaga naszej uwagi.

W tej chwili możemy zająć się tworzeniem startowego PenDrive z instalatorem systemu. W tym celu podłączamy klucz do gniazda USB i upewniamy się czy nie zawiera on ważnych danych, gdyż podczas dalszego procesu zostaną one bezpowrotnie usunięte.

Uruchom program Windows 7 USB/DVD tool. W oknie widocznym poniżej kliknij przycisk Browse i w nowym oknie wskaż plik z obrazem ISO instalacyjnej wersji systemu Windows 7. Następnie kliknij przycisk Next.

Rysunek 1

W kolejnym oknie kliknij przycisk USB device.

Rysunek 2.

Teraz wskaż na liście podłączoną pamięć PenDrive. Jeżeli urządzenie nie jest widoczne, kliknij przycisk odświeżania widoczny z prawej strony listy. Po wskazaniu odpowiedniej pamięci kliknij przycisk Begin copying.

Rysunek 3.

Spokojnie zaczekaj aż program przygotuje PenDrive oraz skopuje na niego instalatora systemu Windows 7. Postęp operacji możesz śledzić na ekranie monitora dzięki graficznemu wskaźnikowi.

Rysunek 4.

Po zakończeniu całego procesu pasek postępu zmieni swój kolor na zielony, a bezpośrednio pod nim pojawi się komunikat o pomyślnym zakończeniu operacji. Teraz możesz zamknąć program Windows 7 USB/DVD tool i pozostaje Ci już tylko cieszyć się pamięcią PenDrive z instalacyjną wersją nowych okienek.

Rysunek 5.

Pamiętaj o tym, że w celu uruchomienia komputera z pamięci PenDrive lub dowolnego urządzenia USB niezbędna jest zmiana ustawień BIOS-u komputera. W wielu laptopach oraz komputerach stacjonarnych podczas uruchamiania komputera pojawia się komunikat z informacją o tym, że naciśnięcie klawisza F12 (zdarzają się też inne klawisze i musisz uważnie śledzić komunikaty na ekranie podczas włączania komputera) umożliwia wywołanie menu wyboru urządzenia startowego.

Zmieniamy oryginalną płytę DVD w startowy PenDrive

Jeżeli zamiast obrazu ISO posiadasz oryginalną płytę DVD z instalatorem systemu Windows 7, możesz ją również przenieść na pamięć PenDrive. Cała operacja jest nieco bardziej skomplikowana (mowa o przygotowaniu PenDrive), ale za to ciekawsza i bardziej kreatywna.

Cały proces możemy podzielić na trzy powiązane ze sobą etapy:

 • formatowanie pamięci PenDrive,
 • przenoszenie sektora startowego z płyty na pamięć PenDrive,
 • kopiowanie instalatora systemu Windows 7 z płyty na pamięć PenDrive.

Zaczynamy od podłączenia pamięci PenDrive i sprawdzenia czy nie znajdują się na niej jakieś istotne dane. Następnie klikamy przycisk Start (lub jak kto woli Windows), wybieramy kolejno Wszystkie programy/Akcesoria, klikamy prawym przyciskiem myszy w Wiersz polecenia i wybieramy opcję Uruchom jako administrator (dodatkowo potwierdzamy chęć uruchomienia programu klikając przycisk Tak).

Rysunek 6.

Po chwili na ekranie zobaczysz niewielkie okno z czarnym tłem i kilkoma białymi napisami. Wpisz diskpart i naciśnij Enter. Spokojnie zaczekaj aż w oknie Wiersza polecenia pojawi się DISKPART>.

Rysunek 7.

Wpisz list disk i naciśnij Enter. Po chwili zobaczysz listę wszystkich dysków zainstalowanych w komputerze. Sprawdź, który z dysków to Twoja pamięć PenDrive i zapamiętaj przypisany do niej numer. W moim przypadku interesuje mnie ostatni wpis zaczynający się od Dysk 3.

Rysunek 8.

Następnie wpisz kolejne polecenia widoczne poniżej. Każdą z linii zatwierdź wciskając przycisk Enter.

select disk x (zamiast x wpisz numer uzyskany za pomocą polecenia list disk)
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=NTFS
assign
exit

Poniżej zamieszczam rysunek, na którym widać jak wykonałem kolejno powyższe polecenia oraz jakie komunikaty pojawiły się w odpowiedzi na moje działania.

Rysunek 9.

W tej chwili nasz PenDrive jest odpowiednio przygotowany do tego aby przenieść na niego sektor startowy oraz instalatora systemu Windows 7. Umieść oryginalną płytę DVD z instalacyjną wersją systemu Windows 7 w napędzie optycznym i upewnij się, że pamięć PenDrive jest podłączona do komputera. Następnie w oknie Wiersza polecenia (jeżeli to konieczne to włącz je ponownie) wpisz następujące polecenie i zatwierdź za pomocą klawisza Enter.

X:\boot\bootsect.exe /nt60 Z:
Zamiast X wpisz literę przypisaną do napędu optycznego, w którym znajduje się płyta DVD. Natomiast zamiast Z wpisz literę przypisaną do pamięci PenDrive.

Na koniec pozostaje nam już tylko skopiować całą zawartość płyty DVD z instalacyjną wersją Windows 7 na pamięć PenDrive. Kopiowanie możemy przeprowadzić za pomocą Eksploratora Windows lub innego dowolnego menadżera plików. Jeżeli chcesz, możesz również skorzystać z Wiersza polecenia i polecenia xcopy, które powinno mieć następującą składnię:

xcopy X:\* Z: /s

Zamiast X wpisz literę przypisaną do napędu optycznego, w którym znajduje się płyta DVD. Natomiast zamiast Z wpisz literę przypisaną do pamięci PenDrive.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że w dobie rosnącej popularności netbooków i laptopów pozbawionych napędów optycznych, przedmiot niniejszego artykułu będzie pomocny dla osób pragnących zainstalować system na swoim przenośnym komputerze.

Opisane powyżej rozwiązania pozwalają sprawnie przenieść instalator systemu Windows 7 (rozwiązanie to działa również z Windows Vista oraz Server 2008) na pamięć PenDrive a następnie uruchomić z niej instalację systemu.

Obie metody mają swoje wady i zalety. Jeżeli posiadasz komputer bez napędu optycznego i dysponujesz obrazem ISO płyty z instalacyjną wersją Windows 7, to bez wątpienia pierwsze rozwiązanie jest prostsze i szybsze. Druga metoda przeznaczona jest dla osób, które nie dysponują obrazem ISO, ale mają dodatkowy komputer wyposażony w napęd optyczny.

Mam świadomość tego, że druga z metod jest bardziej skomplikowana. Dlatego na koniec pragnę zauważyć, że korzystając z darmowego programu CD DVD to ISO możemy sprawnie przekształcić zawartość oryginalnej płyty DVD w obraz ISO i skorzystać z prostszego sposobu.

Komentarze

 1. Bardzo dobry i rzeczowo napisany artykuł, skorzystałem i dziękuję bardzo autorowi za pomoc.

 2. dzieki za artykul, bardzo pomocny.

 3. Pingback: Problem z instalacj? Win 7 z Pena - Forum laptopy.info.pl

 4. Planuje zakup nowego komputera i mam zapytanie.
  Czy wystarczy sama nagrywarka DVDR żeby zainstalować Windows 7 , czy też musze posiadać zwykły DVD-ROM?

  A jak się sprawa ma w przypadku Blu ray, gdybym chciał złożyć PC z tylko tym napędem? Będzie wszystko odtwarzał jak zwykły napęd DVD-ROM i nie będzie problemu z instalacją W7?

  Jeśli tak, to tylko zostanie mi dylemat, czy wybrać nagrywarke DVD z lighscribe czy Blu ray heh.

  Pozdrawiam

 5. Każda nagrywarka DVD pozwala na odczyt płyt DVD. Więc nie będzie problemu. Tak samo w przypadku Blu-Ray.

 6. Bardzo dziękuje za odpowiedź!

 7. czyli w skrocie: kopiuje obraz ISO na pendrive przy pomocy programu win7 tool po czym normalnie bootuje komputer z pendriva?

  czy instalacja nie ma zadnych problemow z wystartowaniem? czy nie ma problemow z wyborem miejsca instalacji? czy na wszystkich komputerach da sie zrobic bootwanie z usb?

  jesli wszystko dziala, to wielkie dzieki za instrukcje!

 8. Wszystko działa jak należy. Nie ma problemu z odpaleniem instalacji i wygląda tak samo jak w przypadku instalacji z CD/DVD. Oczywiście komputer musi obsługiwać bootowanie z USB, ale dzisiaj to już standard.

 9. Naprawdę pomocny artykuł. Dzięki

 10. witam posiadam stosunkowo nowego netbooka ale nie obsluguje botowania usb wiec nici z instalacji z pendrive a mianowcie po zakupie dvd zewnetrznego bedzie bootowalo z dvd czy tez nie??? jesli nie to jak inaczej mozna zainstalowac windowsa z gory dziekje za pomoc

 11. Dzisiaj każdy komputer pozwala na bootowanie z USB. Proszę sprawdzić ustawienie BIOS i upewnić się, że PenDrive jest faktycznie “bootujący”.

 12. tak po wlaczeniu biosa (pendrive w usb) nie pokazuje mi usb tylko dysk twardy dvd ktory nie jest podlaczony mysle ze z ktorego bylo instalowany windows ale usb nie pokazuje mi pendrive ma Pan jakis pomysl??? z gory dziekuje

 13. Po wejściu do BIOS w sekcji ustawień urządzeń startowych na liście do wyboru jest kilka urządzeń. Zwykle jest tam USB HDD, USB FDD i parę innych. Należy wybrać np. USB HDD, zapisać ustawienia i spróbować uruchomić komputer. Proszę nie sugerować się tym, że jest tam napisane np. HDD albo DVD – to powinno zadziałać!

  W przeszłości zdarzało się, że konieczne było sprawdzenie wszystkich ustawień związanych z USB (USB HDD, USB FDD, USB CD-ROM, etc.) bo nie każde działało jak należy.

 14. Skorzystałem z tego poradnika i jest świetny.
  Użyłem do instalacji WIndows 7 pendrivea i wszystko działa.
  Poradnik jak i program jest prosty, szybki i skuteczny.

  Dzieki za artykuł :)

 15. eloo Panowie mam problem instalując windowsa 7 z pen driva wyswietla mi się na samym początku informacja “attempting to load a 64-bit application, however this CPU is not compatible with 64-bit mode pomóżcie co z tym zrobić zeby miec windowsa na kompie ????

 16. @Toka instalujesz Windows w wersji 64 bity a Twój procesor tego nie wspiera. Musisz kupić i zainstalować Windows 32 bity.

 17. Pingback: nie mam Boot Camp-a

 18. Może zacznę od tego że całą tę operację prubuję zroobić na Windowsie XP i mam mały problem. mianowicie nie wykrywa mi PenDriva jako dysku. po wstukaniu komendy list disk widzi mi jedynie dysk 75 GB posiadam Pena 8GB. Jak więc mam wybrać poprawny dysk???

 19. Niestety opis ten odnosi się Windows 7 i w ten sposób Windows XP raczej nie uda się załatwić.

  PS
  W sieci powinny być opisy odnośnie przygotowania pena z Windows XP. Jednak na 100% nie jest to ta instrukcja.

 20. Ja mam pytanie,jaka jest różnica w instalacji na pendrive obrazu ISO a tego drugiego sposobu przez kopiowanie?Zrobiłem w/g pierwszego sposobu odpaliłem,działa brak problemów.Tylko z pendrive chyba się instaluje znacznie wolniej nie instalowałem dlatego pytam.Powiem,że instrukcja jest tak wyłożona jak schabowy na talerzu dziękuję.

 21. Panie Józefie niezależnie od tego którą metodą Pan wybrał to na końcu otrzyma Pan ten sam instalacyjny pendrive.

  Szybkość instalacji natomiast zależy od szybkości użytej pamięci pendrive. Wpływ może mieć również dostępność USB 2.0 w komputerze (zdarza się, że jest ono wyłączone).

 22. Panie Bartoszu,bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.Z uwagi na mój wiek bo mam 65 l.to jeszcze jakimiś nowinkami się interesuję a ten sposób instalacji jest bardzo wygodny szczególnie w laptopach b.napędu, myślę że w niedługim czasie przetestuję tą formę instalacji na swoim PC.

 23. Gdyby ktos mial problem z bootowaniem z USB, polecam sprobowac ponownie zrobic bootowalnego pendrive’a ale po skoczeniu uzyc opcji “bezpieczne usuwanie sprzetu”. Po calym dniu szukania problemu okazalo sie to taka blachostka..

 24. Mam taki problem, gdy klikam ‘browse’ w programie Win 7 USB, wybieram obraz ISO, i klikam next – to wyskakuje mi: “The selected file is not a valid ISO file. Please select a valid ISO file and try again.” … Wszystko OK, ale dlaczego plik ISO jest zły?

 25. Nie aktualne, zrobiłem na nowo obraz płyty windows i działa.

 26. Krzysztof

  Niestety pierwszy sposób nie dział na moim pendrive ADATA N005 32GB, dział na innym który ma 2GB, ale ja potrzebuję minimum 3GB więc ….

 27. Po nitce do kłębka.
  Idealnie wszystko opisane.
  Instalacja w netbooku przeszła bez kłopotów.
  Dzięki wielkie.
  Bardzo dobry tutorial.

  Kosmetycznie poprawiłbym tylko zapis: “xcopy X:\* Z: /s” bo nie do końca widać gdzie jest “spacja” a gdzie jej nie ma.
  ale na upartego metodą prób i błędów można w końcu trafić:)

  Pozdrawiam

 28. dzieki wielkie :)

 29. a tak sie zastanawiam.mam pendrive 4gb a na plycie mam wszystkie wersje win 7.wlasnie sie kopiuje,ale czy to sie zmiesci? :)

 30. Super artykuł, krótko i rzeczowo.Najważniejsze, że wszystko śmiga jak w opisie. Należy dodać istotny szczegół: diskpart rozpoznaje pamięci wymienne tylko w WIN Vista i W7. Pod XP nie zobaczymy Pendriv’a.

 31. witam a jak to zrobic jak win7 jest jadrze nie bylo plyty

 32. W takim wypadku generuje się płyty recovery. Odpowiednie mechanizmy wbudowane są w każdego laptopa. Poza tym jest tam zapewne specjalna ukryta partycja recovery.

 33. uratował mi Pan życie ! dziekuje ! :)

 34. Muszę dodać, że metoda ta (ISO -> USB) sprawdza się także w przypadku systemu Windows 8. Szybko, sprawnie i skutecznie ;)
  Pozdrawiam!

 35. No rewelacja, fajnie że coś takiego jest. Nie wierzyłem że zadziała. Jedna uwaga. Program do tworzenia iso wspomniany w instrukcji nie działa, przynajmniej w moim przypadku. Nie potrafi zgrać plyty. plyte mam z Volume Licensing. Moze ma to znaczenie. Ale zrobilem obraz innym programem i sie nie udalo. (może kiepski program?) W każdym razie opcja z kopiowaniem zakończyła się sukcesem. Dziękuję bardzo :-)

 36. @Michalk być może problemem jest antywirus, u mnie Avira blokuje kopiowanie autorun.inf, trzeba ją zatrzymać, żeby dalsze kopiowanie było możliwe.

 37. wszystko fajnie ale za cholere nie moge znalezc pliku z wersja iso windowsa bo jakies badziewie typu softronic downalnder sciagnelo mi plik i po otwarciu go nie wiem co dalej robic, gdzie do cholery jest plik iso windowsa7???????bo ten downlander ma tylko jakies tool, moze tak po ludzku i dokladniej bo nie wszyscy tutaj to geniusze komputerowi

 38. Panie Jarku Windowsa trzeba kupić a nie pobierać z sieci. Oryginalną płytę CD może Pan zmienić na ISO np. za pomocą tego narzędzia http://bit.ly/OlBDYV Wskazuje Pan tylko miejsce gdzie plik ISO ma być zapisany, podaje jego nazwę i klika MakeISO.

 39. Dzięki, bardzo mi pomogłeś tym artykułem, ponieważ mam zepsuty napęd.

 40. Mam jeszcze jedno pytanie: Co jeśli chcę zainstalować system 64 bitowy i przy drugim kroku nie da się przejść dalej? Aktualnie mam 32 bitowy, lecz dokupiłem ram i muszę mieć teraz 64 bitowy. Instalacja z płyty nie wchodzi w rachubę.

 41. A pojawia się jakiś komunikat?

 42. Tak, skopiuję i podam.

 43. Wersja bootsect.exe nie jest zgodna z tą wersją systemu operacyjnego i dalej notka o 64 i 32 bitowych systemach.

 44. Poradziłem sobie :) Ale gdyby nie Twój poradnik to nie wiem ile bym kombinował.

 45. Czy zamiast pendriva mozna uzyc dysku przenosnego podlaczanego pod usb? Czy moze do jego dzialania potrzebne sa jakies sterowniki ktorych nie ma w samym biosie?

 46. Można próbować z dyskiem lub kartami flash podłączonymi do czytnika. Kwestia leży wyłącznie w tym czy BIOS będzie potrafił wystartować z tego nośnika. Sterowników nie trzeba.

 47. Witam.

  Mam pytanie. Windows musi być oryginalny czy mogę użyć z sieci ?

 48. Wielkie dzięki za pomoc. Świetny artykuł.

 49. Dzięki za pomoc, właśnie takiego czegoś szukałem :)
  Osobiście wybrałem wersję 2, bo lubię eksperymentować.
  Instalka przebiegła pomyślnie, tylko ze sterami miałem problem, bo miałem je na płytach DVD, ale i na to znalazłem sposób ;)
  Wielka pochwała dla autora!
  Pozdrawiam.

 50. a ja mam taki problem ze jak wlacze juz instalacje z pendrive to wymaga mi sterownikow dvd-romu, ktorego nie posiadam ( laptop bez napedu ;/ ) i co mam teraz zrobic ?

 51. Przy Windows 7 te sterowniki można wgrać na pendrive i wskazać jako źródło.

 52. Mam ten sam problem co roju. Przy instalacji upomina się o dvd/cd, a to przecież netbook. Jak to obejść, instalacja z pendrive’a zaczyna się dobrze, ale na tym etapie się kończy.

 53. Sterowniki muszą być na PenDrive i podczas instalacji możan wybrać ten nośnik jako źródło.

 54. Witam,
  dziękuję za pomoc! Bardzo fajny artykuł, wszystko opisane trzeczowo i przystępnia dla takiego laika jak ja. Mam tylko prośbę- czy mógłbyś napisać też procedurę odwrotną? Jak z karty sd zmienionej wg powyższego klucza otrzymać zwykłą kartę do zapisu danych ( w moim przypadku do słuchania muzyki której po tej operacji ostwarzacz nie widzi. Jak to zrobić? Dziękuję z góry i pozdrawiam!

 55. Bartek Danowski

  Pani Karolino,

  Sprawa jest prosta. Proszę włączyć komputer, podłączyć pendrive i dalej otworzyć Mój komputer. Potem klikamy prawym przyciskiem myszy w ikonę PenDriva i wybieramy Formatuj. W nowym oknie nie zmieniamy niczego i klikamy potwierdzamy operację. Po zakończeniu PenDrive będzie gotów do normalnych zastosowań.

 56. Witam. Wszystko szło dobrze aż nie wpisałem komendy” X:\boot\bootsect.exe /nt60 Z: “, wyskoczył napis “this tool can only be run on systems booted using a pc/at bios. this system was booted using efi or some other firmware type”. Bardzo prosze o pomoc.

 57. Mogę dodać, że to nowy laptop z Win8, a posiadam oryginalną 7 Ultimate i zależy mi na dwóch systemach.

 58. Bartek Danowski

  A pierwsze z rozwiązań nie działa? Moim zdaniem powinno zadziałać bez problemu. Co do 2 systemów to najprościej zainstalować najpierw Windows 7 a potem Windows 8. Automatycznie powstanie bootmanager.

  Jednocześnie proszę pamiętać, że każda instalacja systemu w inny sposób niż z recovery (ukryta partycja serwisowa z windows 8) uszkodzi ten mechanizm.

 59. Pierwsza metoda działa, bo wgrywalem w ten sposób system na innym komputerze, ale nie posiadam obrazu płyty, tylko oryginał na płycie i zewnętrzny dysk optyczny. Może to wina pendrive, bo jest dosyć stary, ale dobrej klasy.

 60. Co mam zrobić mój komputer po wpisaniu chasla nie chce się za nic włączyć nic nie pomaga a mam komputer Windows 7starter płytę mam ale nie mam gdzie jej włączyć co mogę zrobić

 61. witam co mam zrobic jesli nie widzi mi pena i nic nie pomaga

 62. Bartek Danowski

  Warto sprawdzić BIOS i ustawienia które tam są. Czasem bootowanie z pendrive wymaga ustawienia innych opcji niż te które wydają się oczywiste. Poza tym warto sprawdzić czy pendrive jest faktycznie bootujący.

 63. troche zle napisalem nie widzi mi pena i nie mam zainstalowac na nim win 7 iso

 64. Refresch tez nie pomaga juz zmienialem pena ale nie widzi zadnego

 65. Bardzo dziękuję za artykuł. Właśnie próbuje zainstalować od nowa Winwows7.

 66. Radosław

  witam:)
  Dziękuję Twórcy za ten łatwy i pozyteczny artykół

  Dodatkowo mam pytanie techniczne.

  zamierzam działać z naprawą PC aczkolwiek nie zamierzam instalować pirackich windowsów (a będe polecał głównie Win7)

  i teraz moje pytanie jest takie
  Jak zainstalować system Win7 tak aby nie podawać mojego originalnego klucza podczas instalacji, lecz po zainstalowaniu WIn7 pojawił się komunikat o “aktywacji systemu windows w przeciągu 30 dni”

  jak to mialo miejsce w przypadku winXP

  Dziekuję

 67. Przy instalacji można pominąć podawanie klucza. Tam w okienku do wpisywania klucza jest odpowiednia opcja.

 68. Radosław

  Dziękuję P. Bartoszu

  a jesli zainstaluję klientowi windowsa BEZ KLUCZA, i ten będzie miał 30 dni na aktywację, to ja osobiście nie łamię prawa o piracenie win7?

  1. Niestety tego nie wiem. Myślę, że warto pytać bezpośrednio u źródła. Microsoft udziela takich informacji bo to w ich interesie.

 69. Mógłby mi ktoś pomóc ? Taki coś mi wyskakuje jak próbuję zainstalować W7 z pendrive’a i nic nie idzie dalej ://
  http://www.speedyshare.com/3hcDz/10743303-753416768039254-130423663-n.jpg

 70. Radosław

  sa 3 mozliwosci:

  1) Pen drive został źle utworzony i DOS nie może wczytać bootsectora i jest przez to zapętlony.

  Rozwiązanie: Stworzyć nowy pendrive wg powyższej instrukcji.

  2) źle wybrany napęd ( nie ta literka wybrana w boot menu(F8)

  Rozwiazanie:po odpaleniu sie biosu wciskać F8 dopóki nie odpali się Boot menu i wybrać odpowiedni napęd USB i powinno ruszyć

  3) masz za starą płytę główną by odpowiednio reagowała na boot z Pendrive’a czy kart SD

  Rozwiązanie: wymienić pytę główną na nowszą.

  a jakby Pan miał jeszcze problem jakiś to zapraszam 698 934 896 do konsultacji telefonicznej.

 71. Radosław

  Sam mam pytanie:

  w obecnych laptopach mamy system Windows OEM, którego wersja instalacyjna jest zamieszczona na partycji dysku twardego i partycja recovery.

  Jak zrobić PARTYCJĘ z wersją instalacyjną systemu Windows 7?

  1. Nie bardzo rozumiem pytanie, ale:

   1) z partycji recovery da się wygenerować odpowiednie płyty instalacyjne,

   2) za pomocą narzędzi typu Drive Image czy Norton Ghost można zrobić obraz systemu na oddzielnej partycji i potem sprawnie go przywrócić. Tym sposobem można zrobić sobie własny system z używamy aplikacjami i odzyskać go w kilka chwil.

   Natomiast jeżeli mówimy o partycji z kopią krążka CD/DVD to konieczny jest jeszcze jakiś boot manager, który pozwoli komputer wystartować z takiej partycji.

 72. Radosław

  może inaczej

  w obecnych laptopach z win 7 i niektorymi z win 8

  możemy wcisnac jakiś klawisz np umnie w laptopie jest to F11

  i po kliknieciu pojawia mi się specialne menu w którym mogę:

  -przywrócić laptop do ustawień fabrycznych
  -naprawić uszkodzony systema 3ciej opcji nie pamietam w tej chwili

  a chodzi mi o to by zrobić coś podobnego na komputerze stacjonarnym.

  Aby zwykły Kowalski mógł sam sobie łatwo przywrócić system z takiej parycji

  1. Czyli Norton Ghost będzie idealny. Za pomocą tego narzędzia można zrobić coś bardzo podobnego. Działa to tak:

   1. stawiamy system, sterowniki i potrzebne aplikacje,
   2. instalujemy Ghosta i za jego pomocą robimy obraz systemu + to menu,

   Przy starcie jest wybór i można odzyskać system w stanie z obrazu…

 73. Radosław

  a jak to wygląda od strony piracenia? Czy jeżeli zakupie norton 360 i bede robił owe kopie na komputerach do sprzedaży – czy będzie wszytko ok?

  1. Posiadacz takiego komputera musi mieć licencję na użyty program. Więc jak Pan to zrobi to niestety narusza to postanowienia licencji.

   Warto sprawdzić rozwiązanie wbudowane w system Windows. Już od wersji 7 można robić obrazy systemu. Więc jest to jakaś namiastka tego o co Panu chodzi.

 74. Radosław

  a czy po stworzeniu pbrazu w win 7 bedę mogl umiescic gona partycji i konfigurowac ja tak aby to wlasnie z niej byl odrestaurowany obraz systemu?

 75. Proces wygląda inaczej. Odzyskuje się system w takiej postaci i stanie jak trafił do obrazu.

 76. Radosław

  a jest to wykonywane z poziomu boot loadera czy tylko i wyłącznie przez F8 -> napraw komputer?

 77. Pingback: Instalacja Windows 8 na komputerze bez napędu DVD | Bartosz Danowski

 78. ja mam pewien problem ..przygotowałem pendrive korzystając z podanego programu .. wszystko sie bootuje ale po wciśnieciu instaluj teraz dostaje kopmunikat ze brak sterownika i instalator nie moze czytac z pendrive( widac go na liscie) instalator potrzebuje w tym momencie sterownik a ja nie bardzo wiem co zrobić czekam na pomoć

 79. Zapewne chodzi o sterownik kontrola dyskowego. Powinien być dołączony do płyty głównej lub można go pobrać ze strony producenta.

 80. Michał Woźniak

  Mam problem. ZrobZrobiłem wedle instrukcji natomiast jak włączam setup wyskakuje mi taki komunikat:
  Wersja tego pliku jest niezgodna z wersją używanego systemu Windows. Sprawdź w informacjach dotyczących systemu na tym komputerze, jaką wersja programu jest potrzebna (x86 – 32-bitowa czy x64 – 64 bitowa), a następnie skontaktuj się z wydawcą oprogramowania. Obecnie na komputerze jest zainstalowany system Windows 7 Starter 32 bitowy.

  1. Komputer należy uruchomić z nośnika startowego – wyłączyć i włączyć tak by start rozpoczął się z klucza USB. Z tego co napisałeś wynika, że uruchomiasz zawartość klucza z poziomu systemu Windows i stąd komunikat o braku możliwości aktualizacji systemu – różnice wersji.

   O ile dobrze pamiętam nie ma fizycznej możliwości zrobienia aktualizacji z wersji 32 na 64 bitową i odwrotnie. Należy system zainstalować od zera a to wymaga uruchomienia komputera z klucza USB.

 81. Wojtek Cz.

  Bardzo konkretna instrukcja. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

 82. Witam

  a ja jak w wierszu polecenia wpisuje D:\boot\bootsect.exe /nt60 E: literki d i e to oczywiście mój dysk to pisze odmowa dostępu

 83. Sebastian

  Mój też :(

 84. Panie Bartku chyba usunęły się zdjęcia, a na obecnych miniaturac trudno cokolwiek zobaczyć :/

 85. Bartosz Danowski

  Panie Pawle, raczej są – po kliknięciu są duże zdjęcia.

 86. Bardzo dobry poradnik

 87. Witam mam taką informacje kiedy chce skopiować z dysku z instalacją do pendriva
  gdzie dysk ” i ” to dysk dvd a ” L ” to pendrive

  xcopy X:\* Z: /s ja to zastępuje : xcopy i:\*L /s
  nie można utworzyć katalogu-C:\Windows\System32\boot

  coś źle wpisuje ?
  Proszę o odpowiedź :)

  1. Bartosz Danowski

   Moim zdaniem powinno być tak:

   xcopy i:\* L: /s

   a jest tak:

   xcopy i:\*L /s

   Pomiędzy * a literą L powinna być spacja. Poza tym po L powinien być dwukropek

 88. michalll

  Co jesli zatrzymuje sie na kroku 3/4 i mam komunikat no compatible removable usb devices were detected.
  Posiadam dysk zewnetrzmy 1TB. Czy to oznacza ze powinienem uzyc innego uzadzenia?

  1. Bartosz Danowski

   Moim zdaniem tak. Po nie jestem pewien czy twardy dysk może być wykorzystany do przygotowania nośnika instalacyjnego.

 89. Witam,

  Właśnie złozyłem sobie komputer.
  Chcę zainstalować Win7 PRO i pojawia sie mały kłopot.
  Nie posiadam napędu wbudowanego DVD, tylko przenośny, do wpięcia przez USB.
  Nie mam na obecną chwilkę PenDrive, więc rodzi się moje pytanie. Czy moge włączyć instalację korzystając z tego co mam, czy musze załatwić sobie najpierw PenDriva?

  PS, po uruchomieniu BIOS oczywiście nie widzi tego DVD ROM’u więc, nie moge ustawić, żeby z niego nastepowała instalacja Win..

  1. Sprawdź czy możesz ustawić bootowanie komputer z USB. Następnie wsadź płytę i przekonaj się czy komputer wystartuje. Jeżeli się uda to spokojnie możesz instalować system z płyty i zewnętrznego napędu USB.

 90. Michał Kmieć

  Witam robię wszystko zgodnie z pierwszą opcją i na końcu wyskakuje komunikat
  Filed copied successfully.
  However,we were unable to run bootsect to make the USB device bootable .

  w czy problem , co jest nie tak?
  Proszę o pomoc

  1. Stawiam na to, że to różnice w wersji systemu zainstalowanego na komputerze i tego który ma być na kluczu USB.

   Może to pomoże => https://www.youtube.com/watch?v=fGG_67pvWdA

   1. Michał Kmieć

    dzięki za szybką odpowiedź, a czy jest sposób na rozwiązanie tego .Na komputerze mam system 32 bit a chciałbym zrobić klucz z 64 bit czy da rade?

    1. Na zalinkowanym filmie jest odpowiedź. Nie wiem czy to zadziała, ale warto spróbować.

 91. Michał Kmieć

  obejrzałem film ,już wiem w czym problem .
  Dzięki za pomoc

 92. Michał Kmieć

  Niestety , sposób z filmu nie zadziałał

 93. Michał Kmieć

  próbowałem zrobić z win7 32 bit i teraz przy wyborze iso mam komunikat
  the selected file is not a valid ISO file.Please select a valid ISO file and try again.

 94. Michał Kmieć

  problem rozwiązany
  Pozdrawiam

 95. Mam zainstalowany Windows 10 a chcę wrócić do Windowsa 7 tylko nie mam płyty instalacyjnej. Po pobraniu i zainstalowaniu Windows7 USB DVD Download Tool nie umiem znaleźć pliku z obrazem ISO instalacyjnej wersji systemu Windows 7 żeby utworzyć pendriva startowego. Proszę o pomoc.

  1. Bartek Danowski

   Musisz mieć jakiś nośnik aby wygenerować z niego obraz ISO. Inaczej nie ruszysz dalej. Jeżeli masz laptopa i tzw. recovery to z jego poziomu powinno dać się zrobić ISO.

 96. Problem podobny jak Rubin tylko że ja znalazłem ISO i mam instalator na Pendrivie tylko że moje Lenovo nie chce zastartować z USB tylko cały czas odpala Win 10 z dysku. Co z tym fantem zrobić ?

  1. Bartek Danowski

   Proszę sprawdzić czy przy starcie komputer wyświetla informacje o tzw. Boot menu (na moim komputerze to F8 jak dobrze pamiętam). W menu będzie wybór urządzeń i tam należy wybrać odpowiednie urządzenie.

   Poza tym proszę sprawdzić czy klucz USB faktycznie jest bootujący.

 97. Cześć, trochę czasu minęło od momentu kiedy ten wątek powstał ale tak się składa że czekam na sprzęt bez systemu i napędu, pytanie czy jak podłączę napęd zew pod USB to komp będzie widział ten czytnik i czy będę mógł wtedy zainstalować win z płyty Recovery system którą dostałem x lat temu przy zakupie nowego laptopa? Proszę o odp. Pozdrawiam

  1. Bartek Danowski

   Tak zadziała.

 98. Grzegorz Brzęszczykiewicz

  nie pomogles

 99. Dawid Ryży

  Witam

  Mam następujący problem. Próbuje naprawić Asusa K50n na którym padł system WIndows 7, Partycja recovery nie funcjonuje. Posiadam za to 4 płytki DVD recovery dołączone do laptopa. Niestety padł mi również napęd DVD. Zatem moje pytanie jest następujące. Czy jest szansa stworzenia bootowalnego pendrive’a z 4 płytek recovery?

  1. Bartek Danowski

   Niestety nie wiem czy jest to możliwe. Warto jednak pomyśleć o zewnętrznym napędzie DVD i wtedy problemu nie będzie.

 100. Dominik Gierek

  Witam, zdaję sobie sprawę z tego że temat jest dosyć stary, aczkolwiek mam mały problem:

  E:\boot\bootsect.exe/nt60 G:
  ~Nazwa katalogu jest nieprawidłowa.

  Wszystko jest jak nalezy..

 101. Dominik Gierek

  Problem solved.

 102. Siedem i pół roku później artykuł nadal przydatny, zgodnie z Twoją przepowiednią :-)

  Linki do oprogramowania ISO są nieaktualne, znalazłem chyba dobre narzędzie tutaj.

  Ja z sentymentu i dla gimnastyki wybrałem opcję DOSową. I wszystko super, jeśli chodzi o stworzenie USB.

  Niestety – drugą godzinę walczę z “Brakiem sterownika cd/dvd” i nie wiem, co robić.

  Dograłem sterowniki Intela (rozpakowane) do klucza USB, próbowałem go wskazywać jako źródło – i nic.

  1. Kefas F.

   Miałem właśnie taki problem!
   Okazało się, że wkładałem pena do gniazda USB 3.0, a gdy przełożyłem do USB 2.0 instalacja ruszyła.
   Może w tym problem?!

 103. Adam Korowajski

  Po prostu SZACUN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry