Kopia bezpieczeństwa rejestru MS Windows XP

Rejestr MS Windows XP jest miejscem, w którym system przechowuje wszystkie informacje dotyczące swojej konfiguracji i działania. Niestety, podczas codziennej pracy rejestr jest zaśmiecany i narażony na awarie. Dzięki niniejszemu artykułowi poznasz możliwości wykonywania kopii tego kluczowego elementu oraz jego odzyskania w sytuacjach kryzysowych.

Tworzenie kopii rejestru

Pobierz z internetu program ERUNT i zainstaluj go na swoim komputerze.

Rysunek 1
Rysunek 1
Podczas instalacji na ekranie monitora pojawi się pytanie o to, czy chcesz automatycznie tworzyć kopię rejestru podczas startu systemu operacyjnego. Jeżeli jesteś tym zainteresowany, kliknij przycisk Tak (rysunek 1). Pamiętaj, że pojedyncza kopia rejestru świeżo zainstalowanego systemu MS Windows XP może zajmować ok. 25 MB.

Rysunek 2
Rysunek 2
Aby ręcznie wykonać kopię rejestru, uruchom program ERUNT ? kliknij przycisk Start/Wszystkie programy/ERUNT/ERUNT. W oknie widocznym na rysunku 2 kliknij przycisk OK.

Rysunek 3
Rysunek 3
W oknie widocznym na rysunku 3 w polu Zapisz do ustaw katalog, w którym zostanie zapisana kopia rejestru. Następnie włącz opcje Rejestr ?System? oraz Rejestr ?Bieżący użytkownik? (Current User). Aby rozpocząć tworzenie kopii rejestru, kliknij przycisk Tak.

Rysunek 4
Rysunek 4
Po zakończeniu wykonywania kopii na ekranie monitora pojawi się okno podobne do tego z rysunku 4. Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno.

Kopia rejestru znajduje się na dysku w miejscu, które wskazałeś w oknie z rysunku 3.

Proponuję, abyś bezwzględnie wykonał kopię rejestru w chwili, gdy na świeżo zainstalowałeś system i skonfigurowałeś go do swojej pracy. Dodatkowo wykonuj kopię rejestru w przypadku, gdy planujesz dokonanie jakichś istotnych zmian w systemie. Pamiętaj, że kopia pozwoli Ci uratować ?skórę? w przypadku awarii.

Odtwarzanie rejestru z kopii

Sama kopia rejestru nie jest nic warta bez umiejętności skorzystania z niej w sytuacji zagrożenia. Dlatego bezwzględnie zapoznaj się z informacjami zawartymi w dalszej części artykułu

1. Uruchom komputer z oryginalnej płyty CD, na której znajduje się wersja instalacyjna systemu MS Windows XP.

Rysunek 5
Rysunek 5
Doprowadź do sytuacji, w której na ekranie Twojego monitora pojawi się informacja podobna do tej z rysunku 5.

Rysunek 6
Rysunek 6
Wciśnij klawisz R na klawiaturze i spokojnie zaczekaj, aż na ekranie monitora pojawi się zawartość przedstawiona na rysunku 6.

Po pojawieniu się pytania o to, do której instalacji MS Windows chcesz się zalogować, wciśnij na klawiaturze cyfrę odpowiadającą konkretnemu systemowi. Zakładam, że masz tylko jeden system, więc z całą pewnością będzie to cyfra 1. Po chwili zostaniesz poproszony o wpisanie hasła administratora. Wpisz je i naciśnij Enter.

O pomyślnym zalogowaniu się do systemu będzie świadczyć pojawienie się linii o następującej treści: C:\WINDOWS.

Aby odzyskać kopię rejestru, przejdź do katalogu, w którym ją zapisałeś. Załóżmy, że pliki z kopią znajdują się w katalogu C:\Documents and Settings\Bartek\C. Aby dostać się do katalogu z kopią, musisz wpisać polecenie widoczne poniżej i zatwierdzić je klawiszem Enter.

cd C:\Documents and Settings\Bartek\C

Po zmianie katalogu na ten, w którym znajduje się kopia rejestru, wpisz polecenie widoczne poniżej i zatwierdź je klawiszem Enter.

erdnt.con

Spokojnie zaczekaj, aż zakończy się proces przywracania kopii rejestru. Po zakończeniu całej operacji wpisz kolejne polecenie i zatwierdź je klawiszem Enter.

exit

Wyjmij nośnik instalacyjny z czytnika i zaczekaj, aż komputer ponownie się uruchomi. Po załadowaniu się systemu operacyjnego będzie on korzystał ze świeżo odzyskanej kopii rejestru. Dzięki temu powinno udać się rozwiązać problem, który zmusił Cię do działań opisanych w niniejszym ćwiczeniu.

Komentarze

  1. A co zrobic, jesli nie mam “oryginalnej plyty CD” z wersja instalacyjna systemu XP, gdyz system jest pre-instalowany w ukrytej partycji dysku twardego (laptop IBM Think Pad Lenovo)? Komputer ten nie posiada zadnej ksiazki (instrukcji) a pomoc systemu Windows (help) jest beznadziejna, gdyz system wiekszosc komunikatow przekazuje po angielsku, help jest po polsku i terminow kluczowych z komunikatow nie ma w helpie.

  2. W przypadku braku płyty można sięgnąć po nośniki ratunkowe. Przykładem takiej płyty może być Windows Live PE Builder lub BartPE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry